Málokdo si uvědomuje, že štítná žláza je jedním z nepostradatelných orgánů a zajišťuje zdravý vývoj jedince. A je to právě onemocnění štítné žlázy, které je hned po diabetes druhou nejčastější poruchou žláz s vnitřní sekrecí. Co se týče celkového počtu pacientů, jedná se ve výsledku o desítky milionů lidí po celém světě, kteří trpí hypofunkcí a hyperfunkcí štítné žlázy.
Funkcí štítné žlázy v těle je výroba hormonů (thyroxin a trijodthyroxin) z nashromážděného krevního jódu. Hormony produkované štítnou žlázou regulují spotřebu energie de facto v celém organismu. Náchylnější na problémy se štítnou žlázou jsou ženy. Proto by měly příznakům věnovat dostatečně velkou pozornost, protože bývají často zaměňovány s příznaky jiných, méně vážných nemocí.
Snížená funkce štítné žlázy (Hypofunkce)
Hypofunkce štítné žlázy se nejčastěji projeví tím, že je daný člověk stále unavený, trpí pocitem chladu, nemůže se koncentrovat, trápí ho zácpy, deprese, nebo sklonem k nadváze. Vysoce pravděpodobné je, že budete mít problémy se suchou kůží a lámavými nehty.
Příčinami snížené funkce štítné žlázy může být mnoho. Například může jít o důsledek operace štítné žlázy či krku, důvodem problémů může být také dlouhodobý nedostatek jódu v krvi, ale příčinou může být také působení léků (sulfonamidy, perorální antidiabetika). Může se jednat ale i o vrozené nebo chronické onemocnění.
Příznaky snížené funkce hypofýzy:
- únava, deprese a nízký srdeční tep
- časté zácpy, pocity chladu
- suchá kůže a vlasy, lámání nehtů
- bolesti a křeče ve svalech, nepravidelná menstruace
- impotence
- zvýšený cholesterol v krvi
Počáteční příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často dlouhou dobu přehlížejí a připisují je jiným nemocem nebo stárnutí organismu.
Zvýšená funkce štítné žlázy (Hyperfunkce)
Oproti tomu hyperfunkce štítné žlázy má hned několik projevů, které není radno považovat za bezvýznamné. Trpíte-li návaly horka, častou nervozitou a zrychleným tepem, pozorujete měknutí nehtů, vypadávání vlasů, může se jednat o některé ze symptomů.
Preventivně se doporučuje zvýšit příjem jódu ve stravě (např. mořské ryby). Mezi velmi oblíbené a vydatné zdroje jódu patří chaluha bublinatá. Samotná jodizovaná sůl může pomoci ale nedoporučuje se, protože zatěžuje organismus.
Léčba štítné žlázy
Léčba probíhá antibiotiky a kortikoidy. Pokud chcete zvolit alternativní léčbu, přírodní medicína má také co nabídnout. Zásadní je detoxikace celého organismu, tedy vlastně odstranění příčiny.
Homeopatické léky na štítnou žlázu: Calcarea iodata, Lycopodium, Bromium, Kali iodatum, Calcarea carbonica, Carcinosin, Sepia, Iodum purum, Lachesis, Natrum muriaticum, Thyroidinum.
Kombinujete-li přírodní a klasickou léčbu, poraďte se s endokrinologem! Vysoké dávky hormonů zvyšují riziko řídnutí kostí a srdečních poruch.
Jód v potravinách a lidském těle
Je podstatné si uvědomit, že pitím jódové tinktury si rozhodně nepomůžete. Bude vám nevolno a na zvracení a velmi pravděpodobně skončíte v nemocnici. Otázkou zůstává, z jakých zdrojů přijímat jód bezpečně? Právě skrze výše zmíněné ryby, mořské plody a mořské řasy. V menším množství je obsažen také v ovoci a zelenině.
Kolik jódu potřebuje naše tělo?
Vhodné množství pro daného jedince se odvíjí od jeho věku, pohlaví a hmotnosti. Obecně lze ale říci, že bezpečné a dostatečné množství pro dospělé je 1 – 2 mikrogramy na jeden kilogram hmotnosti.