České superpotraviny v přírodních zdrojích

Na trend zdravého jídla jsme si posvítili minule. A které super zdravé potraviny nabízí česká produkce? Kompletní seznam superpotravin a dalších zdraví prospěšných plodin naší provenience by byl až příliš dlouhý, proto upozorníme alespoň na ty nejlepší z nich:



Česnek – už naše babičky nám vařívaly při nachlazení silnou česnečku! Věděly proč – vždyť česnek je významný pomocník při boji s řadou zdravotních neduhů. Zabraňuje kornatění tepen, funguje jako prevence rakoviny, díky komplexu látek stimuluje naši imunitu. Přidávat jej můžeme denně do každého jídla – čerstvý i sušený, nadrcený.

Medvědí česnek – co takhle zkusit experimentovat? Medvědí česnek roste běžně na vlhčích okrajích českých lesů a hájů v době jara a patří mezi první zeleň, která vyraší po dlouhé zimě. Nejen, že je lehce dostupný každému člověku, ale rovněž nic nestojí, neboť si jej může na veřejných prostranstvích natrhat kdokoli. Proč je tak skvělý? Obsahuje vitamín C, fytoncidy i hořčiny, které upravují problémy se zažíváním, fungují jako vnitřní desinfekce a uvolňují svalstvo.

cesnek

Mák – nejen dodává zdraví prospěšné tuky, ale je obrovskou zásobárnou pro tělo využitelného vápníku. Je výborný ve stresových obdobích, neboť má uklidňující účinky.

Hlíva ústřičná – její pozitivní dopady na zdraví jsou známé, avšak na ni stále mnoho lidí zapomíná, přitom si lze hlívu vypěstovat i doma – stačí zakoupit speciální sadbu a postupovat dle návodu. Hlívu lze mimo běžnou přípravu také nasušit, nadrtit a prášek denně konzumovat přidáním do běžných jídel.

Obilniny a pseudo obilniny – proč dovážet ze zahraničí quinoové vločky, když lze pořídit stejně či snad i mnohem více výživné v tuzemsku? Co ovesné, špaldové, ječné, pohankové, jáhlové? A pokud netoužíme po vločkách, ale rychle připravitelné příloze, jež by nahradila například bílou rýži, tak proč nezkusit třeba obyčejné ječné kroupy, které v obchodech leží bez povšimnutí, přitom jsou o mnoho výživnější než trendy těstoviny jako kus kus či tarhoňa?



Luštěniny – soja? Ale kdepak! Obyčejný český hrách, fazole či čočka – bohaté zásobárny vitamínů, minerálů, sacharidů a hlavně bílkovin! Ne nadarmo dříve chudí s vervou pojídali luštěninové kaše, věděli, že se jimi skvěle, především levně nahradí maso i zažene hlad. Jako bonus, zlepší zažívání i celkový „fit“ pocit – a o to přeci dnešnímu, po zdraví lačnícímu člověku jde, ne?

Pivo – možná se budete divit, co dělá alkohol na seznamu prospěšných potravin, ale je to tak – pivo je pro zdraví blahodárné, avšak samozřejmě v rozumné míře. Podporuje imunitní systém, zlepšuje zažívání, díky obsahu flavonoidů má též antioxidační a léčebné účinky. Využít se dají též pivovarské kvasnice, které jsou v lékárnách dostupné ve formě malých tabletek – díky vysokému obsahu vitamínu B, draslíku, sodíku, hořčíku, vápníku přispívají ke kráse nehtů, vlasů i pleti.

Med – pamatujete z dětství na horké mléko, do kterého maminka rozpustila lžíci medu? Delikatesa! A navíc zdraví tak prospěšná. Med, produkt pracovitých včelek, je pro lidské tělo přínosný díky vysokému podílu dextrinů, jež dokážou uklidnit žaludek i střeva a zlepšují zažívání. Navíc je bohatým zdrojem energie, přičemž nezatěžuje organismus a člověk se cítí lehce. Lžíce kvalitního medu denně jde ruku v ruce s pevným zdravím!

med

Ovoce – jablka, hrušky, borůvky, třešně, višně, švestky, ringle, blumky… Zásobárny energie, vlákniny a vitamínů, vždyť jak se říká – jedno jablko denně a nebude potřeba lékaře! A tak to v podstatě platí i o zbytku plodů z našich stromů i keřů. Každý den několik kousků ovoce a nejen, že se bude člověk cítit lehčeji, ale skutečně posílí svou imunitu natolik, že se mu nemoci vyhnou obloukem. Mimo čerstvé plody lze konzumovat i sušené křížaly, u nichž zůstává stejný zdravotní potenciál.

Vlašské ořechy – zdroj kvalitních a zdraví prospěšných tuků a komplex vitamínů i minerálů, to všechno se nachází pod pevnou skořápkou vlašského ořechu. Při dlouhodobém, pravidelném užívání zlepšují funkci mozku, jsou prevencí řady chorob a blahodárně působí nejen na zažívací ústrojí, ale i na pleť, vlasy a nehty. Ořechy se dají jíst buď ve formě celých jader, nebo se z nich dá vytvořit oříškové máslo – stačí přidat pár lžic oleje a mixovat, dokud se nevytvoří vláčný krém, jenž je možno dle libosti dochutit kakaem, medem či naopak solí a přidávat jej kupříkladu do ovesných kaší, používat jako náplň palačinek či jako každodenní mlsek na lžičce.

Superpotraviny z tuzemska sice nejsou tak propagované jako jejich „zázrační“ rivalové z dalekých končin, avšak jsou stejně přínosné pro tělo, ba možná ještě daleko lepší. Zda ale dáte přednost spirulině, goji nebo guaraně, záleží nakonec stejně jenom na vás samotných. Avšak je dobré vědět, že stejnou funkci zastanou i běžnější plodiny, které bohužel mnohdy neprávem přehlížíme.



Diskuze: Podělte se o své osobní zkušenosti

Your email address will not be published. Required fields are marked *